انواع سبک های عکاسی

انواع سبک های عکاسی

همانطور که در پستِ قبلی توضیح دادم ؛ انتخاب سبک عکاسی از نکاتِ مهمِ شروعِ عکاسی است.

دسته بندیِ سبکهای عکاسی مشکل است از این رو که هر عکاس میتواند به خودیِ خود یک سبک از عکاسی باشد. اما در این نوشته سعی من بر این است که سبک هایِ پرطرفدار عکاسی را به اختصار در قالب انواع سبک های عکاسی شرح دهم.

 

عکاسی مفهومی – Conceptual

همانطور که از نامش پیداست این دسته به آن سبک عکسهایی گفته میشود که عکاس مفهومی که در ذهن دارد را از طریق عکسِ خود بروز میدهد و سعی در به چالش کشیدن ذهن بیننده دارد.

عكاسي مفهومي يك فرم پيشرفته تر از ابراز احساسات هنرمندانه است كه عكاسي را در زمره هنرهايي مانند نقاشي ، شعر ، موسيقي و … در مي آورد.

“ميشا گوردين”

عکاسی مفهومی

عکاسی کوبیسم – Cubism

در لغت به معنای مکعب گرایی میباشد و پیکاسو را میتوان از پیشگامانِ این سبک در نقاشی دانست. این سبک حاصلِ نگرش خردگرایانه به جهان هستی است و به نوعی حاصلِ متفاوت دیدن میباشد. در این سبک عکاسی  معمولا در نگاه اول یک شلوغیِ گیج کننده به نظر می آید که با دقت میتوان به مقصودِ عکاس از آن عکس پی برد.

عکاسی کوبیسم

عکاسی انتزاعی – Abstract

این عکس با تخیلِ عکاس رابطه مستقیمی دارد و به عبارتی چیزی است که به صورت خالص در طبیعت و جهان بیرون نمیبینیم. عکسی که به نامِ عکس انتزاعی میبینیم ممکن است کاملا خیالی باشد ، یا سوژه در واقعیت وجود داشته باشد اما عکاس با حذف اِلِمانهایِ اضافی یا با کادر بندیِ مخصوص تصویری متفاوت از واقعیت ارائه کند که همانطور که پیش تر گفتم با تخیل و دیدِ عکاس رابطه مستقیمی دارد.

عکاسی انتزاعی

 

عکاسی ماکرو – Macro

عکسهای ماکرو عبارت است از به تصویر کشیدنِ سوژهایی که شاید با چشمِ غیرِ مسلح قادر به دیدن آنها نباشیم. برایِ عکاسیِ ماکرو لنزهای مخصوصی وجود دارند که اجازه زومِ بسیار بالا بر رویِ سوژه را به عکاسی میدهند.

عکاسی ماکرو

 

عکاسی معماری – Architecture

این سبک همانطور که از نامِ آن مشخص است شاملِ عکاسی از سازه ها و بناهاست که البته دید و ذوقِ عکاس در ثبتِ عکسها مهمتر از هر چیزی است.

عکاسی معماری

 

عکاسی صنعتی – Industrial

این سبک عکاسی که در ایران به عکاسی صنعتی موسوم است به معنیِ ثبت عکس از محصولات و خدماتِ یک شخص یا ارگان میباشد که بدون اغراق یا تغییری در اصلِ سوژه ثبت میشود.

عکاسی صنعتی

 

عکاسی تبلیغاتی – Commercial

بسیار دیده ام که این سبک را با سبک عکاسی صنعتی اشتباه میگیرند. عکاسی تبلیغاتی یکی از شیوه هایِ مرسومِ بازاریابی است. بدین ترتیب که عکس شاملِ اغراق و بهترین حالتِ یک محصول است و تمرکزِ عکس بر جذبِ مشتری است نه صرفا اطلاع رسانی !

عکاسی تبلیغاتی

 

عکاسی فاین آرت – Fine art

به آن عکاسیِ هُنری هم میگوییند. در این سبک عکس هدف انتقالِ دید شخصی و استایل خاص هنرمند به مخاطب است. توضیح درباره این عکس مفصل است و نیاز به یک مقاله ی جداگانه دارد.

عکاسی فاین آرت

عکاسی طبیعت بی جان – Still life

عکاسی استیل لایف ، یعنی عکاسی از اشیاء بی جان و خاموش و یا بی حرکت. این سبک عکاسی نیاز به نورسنجیِ دقیق و کادر بندی و ترکیب بندیِ خلاقانه دارد.

عکاسی طبیعت بی جان

 

عکاسی پرتره – Portrait

عکاسیِ پرتره به معنیِ عکاسی از چهرهِ انسانهاست. کادر بندی و نورپردازی از مهمترین فاکتورهایِ تاثیرگذار در زمینه عکاسی پرتره است. عکاسی پرتره میتواند ترکیبی از چهره ی سوژه و عکاسیِ فاین آرت باشد. نورپردازیهای مختلف و معروفی برایِ عکاسی پرتره مانند رامبراند ، پروانه ای ، نیم سایه و .. وجود دارند که هر کدام سبک خاصی از نورپردازی محسوب میشوند

عکاسی پرتره

عکاسی مـُد – Fashion

این سبک را میتوان تعریفِ دیگری از عکاسیِ تبلیغاتی دانست که محوریت آن مُد و لباس و زیبایی های بصریِ انسان است. عکاسی مد از سبکهایِ پر هزینه میباشد چرا که به تجهیزات و مُدل های حرفه ای و متعلقات آن نیاز دارد. در این سبک عکاسی معمولا از لنزهایِ تِلِه استفاده میشود.

عکاسی فشن مد

 

عکاسی حیات وحش Wild life – Nature

همانطور که از نامِ آن پیداست عکاسی از طبیعت و موجوداتِ زنده را عکاسی حیات وحش مینامند.

عکاسی طبیعت

عکاسی خیابانی – Street

شاید مشکلترین تعریف از سبک ، متعلق به عکاسی خیابانی باشد! این سبک را نمیتوان از بقیه سبکها جدا دانست. اما به طور کل میتوان گفت این سبک عکاسی عبارت است از عکاسی از روزمرگی هایِ جامعه و اتفاقات ریز و درشتی که نظرِ عکاس را به خود جلب کرده است.

عکاسی خیابانی

عکاسی خبری – Photojournalism

عکاسی خبری یا فتوژورنالیسم به عکس‌هایی گفته می‌شود که پبام و هدف اصلی آنها خبر رسانی است. این عکسها ممکن است بصورت تک عکس یا یک مجوعه عکس منتشر شوند.

عکاسی خبری

 

عکاسی لند اسکیپ – Landscape

منظور از لنداسکیپ همان عکسبرداری مناظر می باشد که معمولاً با لنزهای واید عکسبرداری می شود. این مناظر میتواند عکاسی از طبیعت یا منظره ای مانند شهر در شب از خارج شهر یا هر منظره چشم نوازِ دیگری باشد.

عکاسی لنداسکیپ

 

عکاسی نجومی – Astro

این سبک عکسها بوسیله دوربین یا تلسکوپ گرفته میشوند تا اجرامِ آسمانی بصورت شفاف و نورانی در آسمانِ شب ، یا بصورتِ زوم شده در عکس ثبت شوند. برایِ ثبتِ این عکسها هم باید از علم نجوم و جایگاه صورتهای فلکی سر در بیاورید ، هم شب ها در فواصلِ دور از شهرهایِ بزرگ و به دور از آلودگی هایِ نوری اُتراق کنید و ساعتها به ثبت تعدادِ زیادی عکس بپردازید. عکاسی از رد ستاره ها را میتوان زیرشاخه عکاسیِ نجومی دانست که عموما حاصلِ ترکیبِ تعدادِ زیادی عکس به فواصلِ زمانی کم از یکدیگر است.

عکاسی نجومی

رد ستارگان

 

پ.ن : عکسها از آرشیو بودند ؛ اسم عکاسها یادم نیست.

 

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Comments ( ۱۴ )
 1. امید
  ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ at ۲۲:۵۳
  Reply

  بسیار مطلب مفید و جالبی بود

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ at ۱۰:۰۵
   Reply

   ممنون امید جان

    
   • sargool
    ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ at ۱۱:۵۴
    Reply

    خوشحال میشم آدرس وبلاگتون رو بهم بدید؟ عکسا عالین

     
 2. مینا
  ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ at ۱۱:۱۷
  Reply

  سلام ،کاراتون عالیه…. میتونم بپرسم از چه قالبی استفاده کردین?

   
 3. امین
  ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ at ۰۰:۵۳
  Reply

  دستتون درد نکنه واقعا عالی بود

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ at ۲۳:۵۴
   Reply

   ارادت.

    
 4. سارا
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ at ۰۲:۲۸
  Reply

  خیلی بهم کمک کردین ممنون از اطلاعات عالیتون

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ at ۲۳:۵۵
   Reply

   ارادت.

    
 5. مونا
  ۱۳۹۵/۱۱/۰۶ at ۱۱:۱۷
  Reply

  وقت بخیر آقای عکاس
  راستش من عکسایی میگیرم که توی هیچ کدوم از این سبکها نیست و خودمم نمیدونم چه اسمی روش بذارم..
  می تونم خواهش کنم عکسای منو توی اینستا نگاه کنین و نظرتونو بگین، خیلی ممنون
  آدرس اینستا: ruhezemestan
  البته این پیجم فعال نیست فقط برای دیدن عکسام بهتون معرفی کردم اگر وقت داشتین جواب منو بدین از ایمیلم استفاده کنین بازم مرسی
  روز بخیر

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ at ۰۰:۰۰
   Reply

   سلام. بله سبک واحدی نیست بیشتر اسنپ شات گرفتید. سبکهایی که گفتم برای موقعی هستش که علاقه تون رو پیدا کنید و کم کم بیشتر انرژی تون رو بزارید تو این سبک.
   ارادت.

    
 6. مصطفی
  ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ at ۰۴:۳۲
  Reply

  خیلی عالی بود و با عکس هایی که گذاشتین، مطالب بهتر جا افتاد
  سپاس از شما

   
  • وحید موذنی
   وحید موذنی
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۷ at ۱۳:۵۸
   Reply

   ارادت

    
 7. فردین
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۷ at ۲۳:۵۵
  Reply

  سلام درود اقا وحید نکته های عالی بود،من خیلی علاقه دارم+ولی هزینه خرید دوربین ندارم.😒

   
  • وحید موذنی
   وحید موذنی
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ at ۰۵:۲۶
   Reply

   انشالله جور میشه عزیز

    
Leave a reply