انواع سبک های عکاسی

انواع سبک های عکاسی

همانطور که در پستِ قبلی توضیح دادم ؛ انتخاب سبک عکاسی از نکاتِ مهمِ شروعِ عکاسی است.

دسته بندیِ سبکهای عکاسی مشکل است از این رو که هر عکاس میتواند به خودیِ خود یک سبک از عکاسی باشد. اما در این نوشته سعی من بر این است که سبک هایِ پرطرفدار عکاسی را به اختصار در قالب ۲۶ مورد از انواع سبک های عکاسی شرح دهم.

پ.ن: این مطلب جزو اولین مطالب این وبلاگ بود (۱۳۹۳) و امروز بعد از چند سال (۱۳۹۸) تصمیم گرفتم با توجه به رشد علمی خودم این مطلب رو بازنویسی کنم.


عکاسی طبیعت

عکاسی منظره – Landscape

عکاسی منظره یکی دیگر از روش های گفتن عکاسی صحنه یا محیطی است. این سبک شامل عکس گرفتن از یک صحنه طبیعی ( اغلب بزرگ و وسیع، اما گاهی کوچکتر و جزئی تر) است به روشی که بیننده را به صحنه بیاورد. عکاسی چشم انداز یکی از محبوب ترین عکاسی های امروزه است که چندین نوع زیر ژانر مانند عکاسی طوفان، مناظر دریایی و غیره را داراست. و یا با تعریف گسترده تر ، عکاسی “منظره شهری – Urban Landscape” و صحنه های دست ساز را نیز شامل می شود.

عکاسی منظره یک نوع عکاسی بسیار در دسترس است ، اما این بدان معنا نیست که تسلط بر آن آسان است!

 

عکاسی حیات وحش

عکاسی حیات وحش، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از حیوانات و جانوران زنده و در محیط طبیعی آن‌ها عکسبرداری می‌شود. عکاسی در این سبک، نیاز به دانش بالا و تجربهٔ فراوان در زمینهٔ عکاسی و آشنایی با رفتار حیوانات گوناگون دارد. عکاسان باید توان اثبات طبیعی بودن تصاویر را داشته باشند؛ عکاسی از حیوانات اهلی جزو عکس‌های این ژانر محسوب نمی‌شود.
در عکاسی از حیات وحش، عکاس به دنبال به تصویر کشیدن حیوانات جالب به همراه حرکاتی مانند غذا خوردن یا جنگیدن آن‌ها است. اگر چه عکاسی از حیات وحش یا شکار برای دنیای عکاسی تکرای است.

در این نوع عکاسی، دهانه ی باز لنز برای دستیابی به سرعت بالا و ثبت سوژۀ در حال حرکت و محو کردن پس زمینه استفاده می‌شود. همچنین عکاسان حیات‌وحش، از لنز تله استفاده می‌کنند بنابراین عکاسان حیات وحش بیشتر احتیاج به سه‌پایه دارند. آن‌ها همچنین برای این که بتوانند به حیات وحش نزدیک‌تر شوند احتیاج به وسایلی برای استتار دارند. گاهی برای اینکه قدرت مانور عکاس برای تعقیب حیوانات وحشی زیاد شود از تک پایه استفاده می‌شود. تک پایه‌ها به دلیل سبک بودن و قابلیت تحرک سریع بهتر از سه پایه‌ها عمل می‌کنند.

 

عکس از Emily mesner

 

عکاسی ماکرو

یکی از قابل دسترسی ترین انواع عکاسی ، عکاسی ماکرو است. ماکرو، هنر گرفتن موجودات کوچک و اشیاء که معمولاً از آنها غافل می شویم است. عکاسی ماکرو معمولاً عکس هایی از حشرات و گل ها  است، اما حتی سوژه هایی مانند دانه های برفی یا قطرات آب در استودیو می توانند عکس های شگفت انگیز ماکرو را رقم بزنند.  برایِ عکاسیِ ماکرو لنزهای مخصوص و یا extension tubes وجود دارند که اجازه نزدیک شدن زیاد به رویِ سوژه را به عکاس میدهند.

 

عکاسی ماکرو

 

عکاسی زیر آب – Underwater

گرفتن عکس در زیر آب همیشه ساده نیست ، حتی اگر در مکان مناسبی برای آن زندگی کنید. نه تنها به یک دوربین ضد آب خوب احتیاج دارید ، بلکه لحظه ای که شروع به گرفتن عکس می کنید در فاصله کمی از سطح آب ، به برخی تجهیزات خاص روشنایی نیز نیاز دارید. اگر وسایل غواصی و وسایل لازم را برای شیرجه های طولانی اضافه کنید،  می بینید که چرا این یکی از ژانرهای سخت تر برای شروع تمرین است. اما اگر پول و تلاش خود را به کار گیرید ، به عکس هایی خواهید رسید که تقریباً امروزه افراد زیادی از آن عکس نمی گیرند. عکاسی در زیر آب همه چیز را شامل می شود ، از حیات وحش و ماکرو گرفته تا پرتره هایی که برای چشم قابل توجه است.

 

 

عکاسی نجوم – Astrophotography

این سبک عکسها بوسیله دوربین یا تلسکوپ گرفته میشوند تا اجرامِ آسمانی بصورت شفاف و نورانی در آسمانِ شب ، یا بصورتِ زوم شده در عکس ثبت شوند. برایِ ثبتِ این عکسها هم باید از علم نجوم و جایگاه صورتهای فلکی سر در بیاورید ، هم شب ها در فواصلِ دور از شهرهایِ بزرگ و به دور از آلودگی هایِ نوری اُتراق کنید و ساعتها به ثبت تعدادِ زیادی عکس بپردازید. عکاسی از رد ستاره ها را نیز میتوان زیرشاخه عکاسیِ نجومی دانست که عموما حاصلِ ترکیبِ تعدادِ زیادی عکس به فواصلِ زمانی کم از یکدیگر است.

 

عکاسی نجومی

رد ستارگان

 

عکاسی هوایی – Aerial

عکس‌برداری هوایی به تکنیک برداشت عکس از سطح زمین از نقاط مرتفع گفته می‌شود. این اصطلاح اغلب در مورد عکس‌هایی به‌کار می‌رود که از هوا برداشت شده‌است. عکس‌هوایی عبارت است از یک تصویر واقعی از عوارض و خصوصیات ظاهری سطح زمین که توسط هواپیما یا Drone و با استفاده از یک دوربین عکس‌برداری هوایی گرفته شده‌است. استفاده از عکس‌های هوایی به منظور بررسی‌ها و مطالعات زمین‌شناسی، جاده‌سازی، شهرسازی، کشاورزی، مدیریت منابع طبیعی، حفاظت از محیط زیست و مهم‌تر از همه برای تأمین اهداف نظامی و امنی رایج است. در گذشته در بسیاری از کشورها از عکس‌های هوایی به جای نقشه اصلی در صحرا استفاده می‌کردند. این که آیا این فقط یک شاخه از عکاسی منظره است یا ژانر خاص خود است قابل بحث است ، اما به هر صورت ، عکاسی هوایی به لطف ظهور هواپیماهای بدون سرنشین با کیفیت بالا، امروزه یک انفجار محبوبیت را تجربه می کنند.

 

عکس از Karolis Jay

 

عکاسی علمی

عکاسی علمی یک دسته بندی گسترده است و همه چیز را شامل می شود، از عکاسی با میکروسکوپ و بزرگنمایی شدید، و اخترشناسی. برخی از ساخته های دست ساز بشر نیز در این راه تاثیرگذار شده اند، مانند عکس هایی از شتاب‌دهنده ذرات یا ایستگاه فضایی که بصورت دوره ای محبوب می شوند. عکاسی علمی نوعی از عکاسی است که امیدوارم در آینده بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گیرد، چرا که این قدرت را دارد که مناظر کاملاً جدیدی را به ما نشان دهد و طرز تفکر درباره جهان را تغییر دهد.

 

 

عکاسی از انسان

عکاسی پرتره – Portrait

وسیع ترین نوع عکاسی افراد ، پرتره است و همه چیز را از پرتره های خانوادگی گرفته تا عکس های زیبا و کارهای تجاری را پوشش می دهد. غالباً ، هدف از عکاسی پرتره نشان دادن شخصیت یک موضوع و ثبت شخصیت و احساسات فرد در یک تصویر است. عکاسی پرتره نیز به طور کلی ژانری قابل دسترسی است، برای شروع در سطح بالا تنها به یک لنز پرایم و فلاش نیاز دارد (یا به تجهیزات دیگری که از قبل در اختیار دارید) . اما درک ماهیت یک عکاسی پرتره یا تحقق اهداف پروژه تجاری شما می تواند به یک عمر تجربه کاری نیاز داشته باشد.

کادر بندی و نورپردازی از مهمترین فاکتورهایِ تاثیرگذار در زمینه عکاسی پرتره است. عکاسی پرتره میتواند ترکیبی از چهره ی سوژه و عکاسیِ فاین آرت باشد. نورپردازیهای مختلف و معروفی برایِ عکاسی پرتره مانند رامبراند ، پروانه ای ، لوپ و .. وجود دارند که هر کدام سبک خاصی از نورپردازی محسوب میشوند. نهایتا دید شما عکس پرتره را می سازد نه علم تکنیک ها و یا تجهیزات شما.

 

© Vahid Moazeny

© Vahid Moazeny

 

عکاسی عروسی – Wedding

یکی از مهمترین وقایع در زندگی بسیاری از افراد ازدواج است و این بدان معنی است که عکاسان عروسی مسئولیت بزرگی دارند. نه تنها عکاسان عروسی باید از دوربین و نورپردازی خوبی برخوردار باشند بلکه باید بدانند که چگونه با مردم تعامل کنند و احساسات مناسب را تقریباً بدون زحمت ثبت کنند. این سبک عکاسی نوع عکاسی دشواری است ، و شما فقط یک فرصت را برای انجام درست آن دارید، بنابراین بایستی برای عکاسان خوب عروسی احترام زیادی قائل بود.

 

عکس از من در استدیو Phil

عکاسی مستند – Documentary

عکس‌های مستند در کنار مبحث هنری، بیشتر به منظور نمایاندن تحولات اجتماعی و سیاسی مورد توجه قرار می‌گیرند؛ چراکه واقعیت را همان‌طور که هست به ثبت می‌رسانند. به عبارت ساده‌تر، در این نوع عکاسی تصویر نقش یک شاهد و گواه را برای اثبات یک شرایط اجتماعی و سیاسی خاص برعهده دارد.

از طریق ثبت تصاویر مستند، بیننده از فرهنگ، سیاست و موقعیت‌‌های اجتماعی سایر مردم دنیا آگاه می‌شود. عکس معروف “دختر ویتنامی” به عنوان تصویری شاخص که توسط یک عکاس جوان ثبت شده بود به نشان دادن حقیقت جنگ ویتنام، شوکه کردن جامعه آمریکا و پایان دادن به یکی از وحشتناک ترین جنگ های تاریخ آمریکا کمک کرد.

 

The Terror of War - Nick Ut - 1972

The Terror of War – Nick Ut – 1972

عکاسی خبری – Photojournalism

تصاویر فتوژورنالیسم درگیر مخاطبان کوتاه مدت هستند، در حالی که همانطور که از نام این عکس پیداست ، تصاویر عکاسی مستند برای مطالعه طولانی مدت ذخیره می شوند. تقریباً عکاس فتوژورنالیسم و عکاسی مستند به هم مرتبط هستند ، اما تنها تفاوت آنها در نحوه استفاده آنهاست.

عکاسی خبری

عکس از ابراهیم نوروزی

 

عکاسی ورزشی  – Sports

عکاسی ورزشی، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از صحنه‌های ورزشی عکسبرداری می‌شود. در این نوع عکاسی، تجهیزات و ابزارها نقش مهمی دارند زیرا سوژه متحرک است و عکاس هم از صحنه دور است بنابراین داشتن لنزهای قدرتمندی همچون تله و سوپر تله لازم است. همچنین دوربین هم باید قابلیت استفادهٔ پیاپی شاتر را داشته باشد. مهمترین مسئله در عکاسی از سوژه‌های ورزشی توجه به سرعت شاتر است. سوژه‌های ورزشی در اغلب مواقع در حال حرکت با سرعت بالا هستند بنابراین عکاس باید تمام توان و امکانات عکاسی خود را به کار گیرد تا سوژه ورزشی را در یک لحظه از زمان فریز کند ( مگر در مواقعی که عکاس سعی دارد مفهومی خاص را در عکس دنبال کند، به عنوان مثال محو بودن پای اسب‌ها در یک مسابقه سوارکاری، جهت انتقال هیجان حرکت و سرعت) در بیشتر مواقع عکاسان ورزشی از دوربین‌هایی استفاده می‌کنند که توان ثبت تصاویر متوالی زیادی را داشته باشند تا در میان آن‌ها لحظه‌ای که حتی از چشم عکاس هم دور مانده بوده، خود را نشان دهد.

 

 

عکاسی خیابانی – Street

شاید یکی از مشکلترین تعریف های از سبک ، متعلق به عکاسی خیابانی باشد! این سبک را نمیتوان از بقیه سبکها جدا دانست. اما به طور کل میتوان گفت این سبک عکاسی عبارت است از عکاسی از روزمرگی هایِ جامعه و اتفاقات ریز و درشتی که نظرِ عکاس را به خود جلب کرده است.
عکاسی خیابانی (به انگلیسی: Street Photography) به عنوان بدنه هنر عکاسی، صحنه‌هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود قرار می‌دهد. خیابان‌ها، پارک‌ها، مساجد، محل‌های خرید و مراکزی که مردم گرد هم می‌آیند، محل اصلی تهیه عکس‌های خیابانی است. هر چند این عکاسی شاخه‌ای از عکاسی مستند به شمار می‌آید اما از بعضی لحاظ با هم متفاوت هستند از جمله اینکه هدف اصلی عکاسی خیابانی به تصویر کشیدن مردم است و نه پوشش یک اتفاق. در واقع این شاخه از عکاسی آیینه‌ای است در برابر مردم که گاهی نیز با شوخ طبعی یا لحنی طعنه‌آمیز پیام‌های سیاسی یا اجتماعی را منتقل می‌کند که در چنین شرایطی به عکاسی مستند نزدیک می‌شود.

به عنوان ابتدایی ترین تعریف, عکاسی خیابانی یک عکاسی بی پرده از موقعیت های عمومی است. در اصطلاح عکاسی, بر عکس ظاهر کلمه, “خیابانی” به معابر محدود نمی شود. این کلمه و نوع برای هر مکان عمومی به کار می رود. نظرات و رویکردها متفاوت است ، اما اساساً عکاسی خیابانی تصویری از زندگی واقعی است که با آگاهی از زیبایی شناسی بصری القا می شود.

عکاسی خیابانی رپورتاژ نیست. برای عکاس خیابانی هیچ وظیفه ای برای مستند بودن موضوعی خاص وجود ندارد.

 

عکس از هدی رستمی

عکاسی رویداد

گذشته از عروسی ها ، دسته بندی های گسترده تری از رویدادها وجود دارند که مستحق شناختن به عنوان یک ژانر جداگانه از عکاسی هستند. به عنوان مثال ، رویدادهای شرکتی ، کنسرت ها ، رژه ها و جشن های دیگر همه عکاسی از رویداد هستند. شما می توانید غیرقابل پیش بینی و صحنه های سریع گام انتظار – اما تعامل جالب انسان و گاهی اوقات (مانند عکس های کنسرت) نور بسیار خوبی است. عکاسان رویداد ماهر قادر به انتقال عواطف هستند به طوری که بینندگان قادرند لحظه ای را زنده کنند.

 

 

عکاسی سفر

یکی از وسیع ترین انواع عکاسی افراد ، عکاسی مسافرت است. عکاسی از زندگی در منطقه دیگری از جهان، چه پرتره و چه تصاویر شاد و یا واید. عکاسی سفر خوب، شباهت ها و تفاوت های چشمگیر مردم دنیا را به تصویر می کشد و باعث می شود احساس ما نسبت به زندگی دیگران بیشتر شود و از آنها آگاه باشیم.

 

عکس از florian wenzel

عکس از florian wenzel

 

عکاسی نوزاد

پرتره از نوزاد تازه متولد شده بیشتر مخصوص نوزادانی است که کمتر از دو هفته سن دارند. به طور کل عکاسی از کودک صبر و حوصله بسیار زیادی طلب میکند. این سبک تکنیک ها و قلق های خاص خود را دارد که خیلی بیشتر از تجهیزات اهمیت دارند.
این یکی از معدود  سبک های عکاسی است که در آن عکاس مسئولیت بسیار زیادی دارد چرا که ایمنی و سلامت نوزادانِ آسیب پذیر اولویت اول عکاسی است.

 

عکس از ErosKids

عکس از ErosKids

 

 

عکاسی تجاری

 

عکاسی تبلیغاتی – Commercial

عکاسی تبلیغاتی برای تبلیغ یا فروش یک محصول یا خدمات استفاده می شود. عکاسی تبلیغاتی شامل گرفتن عکس برای استفاده تجاری است: به عنوان مثال در تبلیغات ، کالاهای تجاری و قرار دادن محصول. همچنین از عکاسی تبلیغاتی در بروشورها و کاتلوگ های شرکتی ، منوها در کافه ها و رستوران ها و موارد مشابه تجاری استفاده می شود که در آن عکس ها متن را تقویت می کنند و درک درستی از محصولات یا خدمات به مشتری ارائه می دهند. در حوزه عکاسی تبلیغاتی. چندین روش وجود دارد که می توان از عکسها برای رشد مارکتینگ محصولات و شرکتها در بازار استفاده کرد. برای عکاسانی که در عکاسی تبلیغاتی سرآمد هستند، بازار یک بازار بسیار پر سود است و نکته دیگر این است که حوزه عکاسی تبلیغاتی گسترده است

 

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی

عکاسی محصولات – Product

شاخه ای از عکاسی تجاری ، عکاسی از محصول است ، جایی که شما معمولاً در استودیو و با نورپردازی دقیق عکس می گیرید تا محصول مورد نظر را برجسته کنید (هرچند که گاهی اوقات در بیرون از استدیو یا در لوکیشن عکاسی خواهید کرد). در عکاسی تبلیغاتی از محصولات آنچه مهم است نمایش واضح و با کیفیت از ظاهر محصول و همچنین در صورت لزوم، نحوه کاربری و سایر ویژگی هایی است که بیننده باید به صورت بصری به آن پی ببرد. در این راه، کیفیت نورپردازی، انتخاب زاویه مناسب، چینش محصول و دکور و ریتاچ حرفه ای همگی برای رسیدن به یک عکس خوب دست در دست هم می دهند.

 

Product Photography by Sam Hofman

Product Photography by Sam Hofman

 

عکاسی صنعتی – Industrial

عکاسی صنعتی به اندازه عکاسی مد فریبنده نیست ، یا مانند عکس های خیابانی صادق نیست. اما ، به همان اندازه جالب ، مهم و چالش برانگیز است.

مفهوم عکاسی صنعتی عکس گرفتن از تجهیزات ، محصولات ، ماشین آلات و بعضی اوقات از کارگران و مقامات یک شرکت است. اما بیشتر اوقات ، مباحث اصلی ماشین آلات یا تجهیزات بزرگی مانند ترانسفورماتور، کارخانجات و شهرک های صنعتی، پتروشیمی ها یا سد آب هستند. عکاسی صنعتی خطوط تولید سختی ها و چالش های خاص خود رو به لحاظ نور، موقعیت قرارگیری دستگاه ها و تجهیزات ، فضاهای گاها محدود و البته هماهنگی با کارگران مشغول به کار برای رسیدن به تصاویری حرفه ای، واقعی و با کیفیت دارد. آنچه مهم است تاکید بر نقش پررنگ پرسنل زحمتکش در پیشروی فرآیند کاری آن واحد صنعتی است.

 

 

 

عکاسی بیوتی – Beauty

عکاسی بیوتی یک ژانر شگفت انگیز از عکاسی است که ترکیبی از عکاسی پرتره، تصاویر تبلیغاتی و ادیتوریال است. دست عکاسان در این سبک باز است و هرکس با هر سبکی در این حوزه عکاسی میکند.  معمولا نمایش زیبایی انسان و البته قدرت میک آپی که توسط میک آپ آرتیست ها انجام میگیرد محوریت این سبک از عکاسی است. در این سبک عکاسی از لنز های ماکرو برای نمایش detail و از لنزهای تله برای عکس های مدیوم شات استفاده می شود. در این سبک عکاسی در درجه اول نورپردازی و پس از آن ریتاچ و رنگ دهی تصاویر اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pyramid Photography (@pyramid.photo) on

 

عکاسی فشن – Fashion

عکاسی فشن به نوعی پسر عموی عکاسی پرتره است، اما به اندازه کافی متمایز هست که به عنوان ژانر خاص خود حساب بشود. امروزه دنیا پرشتاب حرکت می کند و بهترین عکاسان مد نه تنها در مورد نورپردازی و عکاسی بلکه سبک های جدید استایل لباس هایی که عکاسی می کنند آگاهی کسب میکنند. عکس های فشن معمولاً برای برندها و تبلیغات در نظر گرفته شده اند، اما نه همیشه، به خصوص در دنیای امروز اینستاگرام.

به تصویر کشیدن طراحی انواع لباس، نوع پارچه، زیور آلات و دیگر کالاهای وابسته با استفاده از عکاسی و ابزارهای آن، با ایجاد زیبایی بصری در این ژانر از عکاسی قرار میگیرد. در واقع دو هنر با هم ادغام شده تا سبک و استایل زندگی و همچنین شناساندن و ترغیب مردم به کالایی خاص را به عهده دارند. از این رو گاها زیر شاخه ای از عکاسی تبلیغاتی نیز محسوب میشود. اما امروزه عکاسی مد فقط به شناساندن محصولی خاص محدود نمیشود. بلکه به جنبه های زیبایی شناسی آن با کمک عکاسی نیز توجه میشود.

 

©melanie asboeck

©melanie asboeck

 

عکاسی غذا – Food

عکاسی از غذا به لطف رسانه های اجتماعی رشد چشمگیری در محبوبیت در سال های اخیر داشته است. پیش از این ، عکاسی غذا در اصل یک ژانر فرعی از کارهای تبلیغاتی بود (تبلیغات ، کتابهای آشپزی ، منوها و موارد دیگر) اما به نوعی امروزه این سبک به بخشی از عکاسی مستند تبدیل می شود.

فارغ از خروجی نهایی ، عکس های مواد غذایی همیشه سعی می کنند غذا را در جذاب ترین حالت ممکن نشان بدهند. گاهی اوقات ، عکاسان مواد مصنوعی را جایگزین غذاهای واقعی در یک تصویر میکنند تا خوشمزه تر به نظر برسد  ، مانند استفاده از چسب به جای شیر هنگام عکاسی از نان و غلات! عکاسی عذا هم با نور طبیعی و هم با نور فلاش و دکوراسیون سازی انجام می شود. فوکوس کردن بر روی بخشی از بشقاب روش فوق العاده ای برای برجسته سازی عناصر مختلف آن می باشد که توسط لنز ماکرو انجام می شود. برای خواندن مطلبی آموزنده درباره عکاسی غذا روی این لینک کلیک کنید.

 

عکاسی غذا

عکاسی غذا

 

عکاسی اجسام بی جان – Still Life

عکاسی استیل لایف ، یعنی عکاسی از اشیاء بی جان و خاموش و یا بی حرکت. این سبک عکاسی نیاز به نورسنجیِ دقیق و کادر بندی و ترکیب بندیِ خلاقانه دارد. کاربرد عکاسی استیل لایف در عکاسی تبلیغاتی قرار دادن سوژه در یک صحنه آرایی ساختگی و دکوراسیون است.

 

عکاسی بی جان

عکاسی بی جان

 

 

 

عکاسی بی جان تبلیغاتی

عکاسی بی جان تبلیغاتی

 

عکاسی معماری – Architectural

آخرین نوع عکاسی تجاری در این لیست نیز یکی از محبوب ترین ها است شامل: عکاسی معماری از مناظر شهری و سایر جزئیات ساختمانها و ساخت و سازها. از بسیاری جهات، عکاسی معماری مانند عکاسی “عکاسی منظره شهری” است، که عکاسان هر دو ژانر اغلب از سه پایه ها و تکنیک های دقیق post Production استفاده می کنند تا تصویر و سوژه خود را به بهترین شکل ممکن برجسته کنند.برای عکاسی معماری، دو فاکتور زاویه دید و نوع لنز مهم اند، زیرا معمولاً آثار معماری بزرگ هستند و عکاس هم نمی‌تواند به اندازهٔ کافی از آن‌ها فاصله بگیرد؛ به همین دلیل لازم است که زاویهٔ دید لنز زیاد باشد، یعنی فاصله کانونی کم باشد تا عکاس بتواند همهٔ ساختمان و بنا را در کادر جا دهد. در عین حال ، عکاسی معماری دشواری دیگری در مواجهه با دقت به خطوط مستقیم دارد. این عکاسی در صورتی که بخواهید از خط های معوجج یا کج شده در عکس نهایی جلوگیری کنید کار ساده ای نیست.

 

عکاسی معماری

عکاسی معماری

 

عکاسی هنر های زیبا – Fine Art

عکاسی هنرهای زیبا (فاین آرت) عکاسی است که مطابق با دید هنرمند به عنوان عکاس خلق می شود و با استفاده از عکاسی به عنوان یک وسیله برای زنده کردن چیزی که فقط در ذهن هنرمند زندگی می کند، استفاده می شود. ثبت عکس چیزی که یک فرد به شکلی هنری می بیند، هنر عکاسی است و خلق یک هنر زیبا نیست. هدف از عکاسی فاین آرت، بیان یک ایده ، یک پیام یا یک احساس است. فاین آرت به عکاسی محدود نمی شود و در همه جوزه های هنری مانند نقاشی ، مجسمه سازی ، معماری ، موسیقی و شعر و سینما نیز صادق است. هنر زیبا (فاین آرت) هنر تجسمی است و برای ایجاد ارزش های زیبایی شناختی یا معنوی ایجاد می شود و نه به معنای عملی تکراری یا برای تمرین.

 

عکاسی مفهومی

عکاسی فاین آرت

عکاسی فاین آرت

 

 

این سبک روبروی عکاسی بازنمایی مانند عکاس خبری است، که یک گزارش تصویری مستند از موضوعات و رویدادهای خاص را ارائه می دهد و به معنای واقعی کلمه نشان دهنده واقعیت عینی است نه هدف ذهنی عکاس. و یا بر خلاف عکاسی تجاری، که تمرکز اصلی آن تبلیغ محصولات یا خدمات است.

عکاسی فاین آرت را نمیتوان دسته بندی کرد، زیرشاخه های زیادی مانند عکاسی مفهومی، کوبیسم، کلاژ های سورئال و ترکیب واقعیت و خیال همگی میتوانند تحت پوشش حوزه فاین آرت قرار بگیرند. نکته جالب تر اینکه فاین آرت میتواند با تمامی سبک های دیگر ترکیب شود. مثلا Elizaveta Porodina سبک منحصر به فرد و فضای فکری خاص خود را در عکاسی فنش و تجاری دارد.

 

عکس از الیزاوتا پرودینا

 

 

دیگر سبک های عکاسی

همه عکسها در ژانرهای عکاسی بخصوصی نمیگنجند. گاهی اوقات ، یک تصویر بین دو یا چند نوع مختلف قرار میگیرد، مانند تصویر منظره تلسکوپ های دست ساز در زیر کهکشان راه شیری. آیا این عکس، عکس منظره است؟ معماری ؟ علمی یا اختر نگاری است؟ واقعاً مهم هم نیست. این سبک ها خط واضح و مشخص بین یکدیگر ندارند و تمام این مقولات فقط برای آسان کردنِ صحبت های ماست.

عسک ها ممکن است اصلاً معیارهای هیچ یک از این دسته ها را نداشته باشند، مثلا عکس کامپوزیت سورئال یا تصاویر انتزاعی (abstract) که در وهله اول نمی توانید بگویید این عکس در کدام سبک قرار دارد. این عکس با تخیلِ عکاس رابطه مستقیمی دارد و به عبارتی چیزی است که به صورت خالص در طبیعت و جهان بیرون نمیبینیم. عکسی که به نامِ عکس انتزاعی میبینیم ممکن است کاملا خیالی باشد ، یا سوژه در واقعیت وجود داشته باشد اما عکاس با حذف اِلِمانهایِ اضافی یا با کادر بندیِ مخصوص تصویری متفاوت از واقعیت ارائه کند که همانطور که پیش تر گفتم با تخیل و دیدِ عکاس رابطه مستقیمی دارد و از نظر من به نوعی عکاسی فاین آرت می باشد.

 

عکاسی انتزاعی

عکاسی انتزاعی

 

نکته دیگر لیست بالا ارائه ایده هایی در مورد سبک های مختلف عکاسی است که ممکن است بوسیله آشنایی با آن،  از آنها لذت ببرید، نه اینکه بفهمید در حال حاضر سبک شما چیست.

اگر مسیر جالبی را از یک سبک تا سبک دیگری در عکاسی طی کرده اید، یا اگر انواع و سبک هایی وجود دارد که می خواهید بعد یاد بگیرید، خوشحال می شوم تا آن را با من نیز در میان بگذارید.

اگر مطلب بالا برای شما مفید بود به دادن ۵ ستاره من را خوشحال میکنید :)

 

 

 

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Comments ( ۱۶ )
 1. امید
  ۱۳۹۴/۰۱/۱۵ at ۲۲:۵۳
  Reply

  بسیار مطلب مفید و جالبی بود

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۴/۰۱/۱۶ at ۱۰:۰۵
   Reply

   ممنون امید جان

    
   • sargool
    ۱۳۹۵/۰۴/۳۰ at ۱۱:۵۴
    Reply

    خوشحال میشم آدرس وبلاگتون رو بهم بدید؟ عکسا عالین

     
 2. مینا
  ۱۳۹۴/۱۱/۱۳ at ۱۱:۱۷
  Reply

  سلام ،کاراتون عالیه…. میتونم بپرسم از چه قالبی استفاده کردین?

   
 3. امین
  ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ at ۰۰:۵۳
  Reply

  دستتون درد نکنه واقعا عالی بود

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ at ۲۳:۵۴
   Reply

   ارادت.

    
 4. سارا
  ۱۳۹۵/۱۰/۱۱ at ۰۲:۲۸
  Reply

  خیلی بهم کمک کردین ممنون از اطلاعات عالیتون

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۲ at ۲۳:۵۵
   Reply

   ارادت.

    
 5. مونا
  ۱۳۹۵/۱۱/۰۶ at ۱۱:۱۷
  Reply

  وقت بخیر آقای عکاس
  راستش من عکسایی میگیرم که توی هیچ کدوم از این سبکها نیست و خودمم نمیدونم چه اسمی روش بذارم..
  می تونم خواهش کنم عکسای منو توی اینستا نگاه کنین و نظرتونو بگین، خیلی ممنون
  آدرس اینستا: ruhezemestan
  البته این پیجم فعال نیست فقط برای دیدن عکسام بهتون معرفی کردم اگر وقت داشتین جواب منو بدین از ایمیلم استفاده کنین بازم مرسی
  روز بخیر

   
  • وحید
   وحید
   ۱۳۹۶/۰۵/۰۳ at ۰۰:۰۰
   Reply

   سلام. بله سبک واحدی نیست بیشتر اسنپ شات گرفتید. سبکهایی که گفتم برای موقعی هستش که علاقه تون رو پیدا کنید و کم کم بیشتر انرژی تون رو بزارید تو این سبک.
   ارادت.

    
 6. مصطفی
  ۱۳۹۷/۰۲/۰۶ at ۰۴:۳۲
  Reply

  خیلی عالی بود و با عکس هایی که گذاشتین، مطالب بهتر جا افتاد
  سپاس از شما

   
  • وحید موذنی
   وحید موذنی
   ۱۳۹۷/۰۲/۰۷ at ۱۳:۵۸
   Reply

   ارادت

    
 7. فردین
  ۱۳۹۷/۱۰/۰۷ at ۲۳:۵۵
  Reply

  سلام درود اقا وحید نکته های عالی بود،من خیلی علاقه دارم+ولی هزینه خرید دوربین ندارم.😒

   
  • وحید موذنی
   وحید موذنی
   ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ at ۰۵:۲۶
   Reply

   انشالله جور میشه عزیز

    
 8. دانیال
  ۱۳۹۸/۰۸/۱۶ at ۱۱:۲۳
  Reply

  اینایی که شما اسم بردین همشون ژانر هستن..سبک عکاسی یه چیز اختصایه..مثلا من ژانرم پرتره ست و سبکم سیاه سفیده یا انتزاعیه.
  یا ژانرم طبیعته و سبکم سیاه سفیده

   
  • وحید موذنی
   وحید موذنی
   ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ at ۱۳:۵۲
   Reply

   سلام. درست میفرمایید دسته و ژانر واژه مناسبتری هست اما چیزی که مرسوم شده میگن سبک های مختلف عکاسی.

    
Leave a reply