ترفند های مرسوم روتوش پرتره در فوتوشاپ

ترفند های مرسوم روتوش پرتره در فوتوشاپ

احتمالا بسیار برای شما پیش آمده که عکسی ببینید و با خود بگویید چرا عکسها اینقدر تفاوت سطح دارند. در سبک های مختلف عکاسی بخصوص عکاسی و روتوش پرتره و عکاسی فشن ، نیمی از کار در مرحله Post Process یا عملیات ویرایش انجام میگیرد.

تکنیک Frequency Separation

روش Frequency separation یا به ترجمه جداسازی فرکانسی ، از مرسومترین و بهترین روشهای پاکسازی و ترمیم پوست مدل در فرآیند روتوش پرتره می باشد. البته در این مطلب تنها اشاره ای جزئی به کلیت کار و روش آن میکنم و توضیحات بیشتر را میتوانید در این مقاله دنبال کنید. روش کار به این ترتیب است که یک لایه به عنوان لایه LOW (یا زیر) از عکس ساخته میشود، که رنگهای پیکسل های عکس ما را شامل میشود. می توان از این لایه برای یکدست تر کردن پستی بلندی های ناخواسته و یا معیوب پوست استفاده نمود.

حال در مرحله دوم یک لایه HIGH (یا رو) از عکس میسازیم و پس از انجام مراحلی که در این مطلب توضیح کامل داده شده است شروع به برطرف نمودن نقاطی مانند جوش ها یا زخم ها و خطوط میکنیم. لایه رو شامل میزان روشنی و تیرگی پیکسل های عکس ما می باشد.

نکته ای که باید به آن اشاره کنم این است که قرار نیست ۱۰۰ درصد کار پوست در این مرحله تمام شود. باقی نقاط که نیاز به ترمیم دارند در مرحله بعد یعنی Dodge And Burn برطرف خواهند گشت.

با کلیک روی عکس های زیر میتوانید آنها را بصورت قبل / بعد مشاهده نمایید.

نمونه ای از تکنیک  Frequency Separation -GIF

Frequency Separation

Frequency Separation

 

 

تکنیک Dodge & Burn

روش D&B روشی جامع و بسیار کاربردی است که از آن میتوان نه فقط در روتوش پرتره بلکه در هر سبک عکاسی استفاده بهینه نمود. توضیح کلی از این قرار است که در این روش ما به تشخیص خودمان با روشن تر کردن نقاط روشن و تیره تر کردن نقاط تاریک به عکس بُعد می بخشیم. شفافیت عکس ها در اصل یک سراب است، سرابی که شامل بیشتر کردن کنتراست بین پیکسل ها در لبه های سوژه هاست. D&B به نوعی این سراب را ایجاد میکند. هرکس از ابزار دلخواهش برای D&B استفاده میکند، برخی با Pen و استفاده از رنگهای سیاه و سفید راحت اند، برخی با Curves  و ماسک کردن کار میکنند، برخی نیز با استفاده از خود ابزار Dodge  و Burn تعبیه شده در تول بار فوتوشاپ D&B میکنند. مهم نتیجه نهایی است و اینکه عکسهایی برای بیننده مصنوعی جلوه نکند.

کاربرد دیگر D&B اصلاح ایرادات ظاهری عکس است. با D&B میتوان خطوط یا فرو رفتگی یا هر نامنظمی در زیبایی را از بین برد یا کم رنگ کرد. البته این امر دقت و مهارت و زمان زیادی می طلبد.

برای یادگیری بیشتر میتوانید آموزش جامعی که در همین وبلاگ منتشر کردم را بخوانید:

آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn – بخش اول: مبانی

آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn – بخش دوم: مقدمات شروع

آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn – بخش سوم: فوت کوزه گری

 

نمونه ای از تکنیک Dodge & Burn -GIF

Dodge & Burn

Dodge & Burn

 

 به زودی مطالب جامعی درباره هر روش بصورت مجزا قرار خواهم داد.

پ.ن: روتوش = ریتاچ = رتوش = ادیت = Retouch

 

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply