نکاتی پیش از خرید لنز برای دوربین عکاسی

نکاتی پیش از خرید لنز برای دوربین عکاسی

انتخاب و خرید لنز مستقیما بستگی به نیاز شما و استفاده ی آن در عکاسی دارد ، ابتدا تعاریفی خودمانی از اعداد روی لنزها برایتان ارائه میدهم.

روی لنزها گاهی یک عدد ( مثلا ۸۵mm ) درج شده که معرف فاصله کانونی آن لنز می باشد ، به این لنزها اصطلاحاً لنز فیکس یا لنز پرایم میگویند. بعضی لنزها هم شامل دو عدد هستند ( مثلا ً ۵۵ – ۱۸ ) که معرف بیشینه و کمینه ی فاصله ی کانونی آن لنز هستند. هرچه فاصله کانونی لنز کمتر باشد لنز فضای بیرونی بیشتری را بر‌ روی سنسور دوربین ثبت میکند و در عمل کادر آن بازتر است، این لنزها را اصطلاحا لنز واید و از طرف دیگر لنزهایی با فاصله کانونی بالا را لنز زوم می نامند.
عدد دیگری که با فرمت f/xx روی لنز میبینیم نمایانگر ماکزیمم باز شدن دریچه دیافراگم لنز می باشد.
برای عکاسی پرتره میبایستی از لنزهایی با فاصله کانونی پنجاه میلی متر یا بیشتر استفاده نمود که دلیل آن هم دفرمه شدن صورت در فاصله کانونی های پایینتر می باشد. و برای عکاسی معماری یا منظره بدلیل نیاز به ثبت هرچه بیشتر فضا در تصویر ، عموماً از لنزهای واید استفاده میگردد.
لنزهایی که موتور فکوس خودکار نداشته باشند در لنزهای کانن با پسوند ef و در لنزهای نیکون با af معرفی میشوند. اما در شرایطی که خود بدنه دوربین موتور فکوس داخلی نداشته باشد برای فکوس اتوماتیک ( که گاهی ضروری بنظر میرسد ) لنز ما خود باید دارای موتور فکوس خودکار باشد که در لنزهای کانن با پسوند ef-s و در نیکون با af-s از نوع دیگر تفکیک میشوند.
اگر دوربین شما فول فریم نیست در هنگام خرید لنز به این نکته دقت کنید که اولا دهانه ی لنز مورد نظر با دهانه ی دوربین شما تطابق داشته باشد و از آن مهمتر اینکه در بدنه های کراپ بدلیل کوچکتر بودن سنسور ثبت تصاویر نسبت به همنوع فول فریم خود ، لنزها کادری بسته تر از نوع فول فریم به ما می دهند که معادل حاصلضرب فاصله کانونی در ضریب کراپ است. این ضریب در دوربین های کانن ۱.۵ و در دوربین های نیکون ۱.۴ می باشد. برای مثال یک لنز ۸۵mm بر روی یک دوربین کراپ نیکون ، کادری برابر با یک لنز با فاصله کانونی ۱۲۷٫۵mm به ما نشان خواهد داد. که این به معنی کادری بسته تر خواهد بود.
لنزهای نیکون و کانن علیرغم کیفیت بالایشان قیمتهای به نسبت بالایی هم دارند که باعث پیشرفت شرکتهایی مانند سیگما و تامرون و.. شده است. این لنزها به لحاظ کیفیت اختلافی جزئی با لنزهای کانن و نیکون دارند و از سوی دیگر به لحاظ قیمتی هم از آنها ارزانتر هستند و لنزهایی مخصوص دوربینهای هر دو برند تولید میکنند.

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply