نکاتی پیش از قبول کردن پروژه های کاری

نکاتی پیش از قبول کردن پروژه های کاری

اگر در زمینه ای مهارت داشته باشید همواره مواقعی پیش می آید که به شما پیشنهاد یک پروژه کاری بشود. پروژه های شخصی با پروژه هایی که از طرف شخص یا ارگانی سفارش داده میشوند، از ریشه متفاوتند.
واضح است که در پروژه های شخصی آغاز و پایان و کم و کیف پروژه همه و همه مساعد با نظر شخص شما خواهد بود. پروژه های کاری اما گاها متفاوت خواهد بود.

۱ – در ابتدای پروژه در نظر داشته باشید که با چه شخص یا ارگانی توافق میکنید. بسیاری از مشتری های شما به اهمیتی که شما به سبک کاریتان میدهید نخواهند داد. این مقوله وقتی مشکل ساز خواهد شد که شما نسبت به دید مشتری به محصول نهایی (اعم از عکس، ژورنال و..) آگاهی نداشته باشید و پس از صرف وقت و هزینه ی گزاف متوجه شوید مشتری از شما چیز دیگری میخواهد و هر چه رشته اید پنبه شود. مسلما وقت شما گرانبهاترین سرمایه شماست. صادقانه به این فکر کنید که حاضرید در ازای مبلغ دریافتی از مشتری ، سلیقه خود را کنار بگذارید و صرفا علاقه مشتری را اجرا کنید یا خیر.
۲ – با خودتان صادق باشید و ببینید از پس این پروژه بر می آید یا خیر. در هنگام تصمیم گیری میبایست تمامی جوانب را در نظر گرفت. گاهی پروژه ها کمی بیش از برآورد شما زمان خواهد برد ، مخصوصا اگر پروژه حکم شغل دوم شما را داشته باشد. در نظر داشته باشید که شما علاوه بر کار و تخصص زمان خود را مصرف می کنید و ممکن است مجبور باشید از وقت تفریح و خانواده خود برای پروژه بکاهید. مخصوصا اگر پروژه سنگین و طولانی باشد این نکته بیشتر نمود خواهد داشت. مدیریت زمان مهم است و برنامه ریزی زمانی قبل از قبول پروژه از آن مهمتر. زمانیکه پروژه در دراز مدت شما خسته کند و وقت فراغتی در طول روز و هفته برای خود در نظر نگرفته باشید، نسبت به پروژه دلسرد شده و این روی کیفیت نهایی محصول یا خدمات شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.
۳ – بعد مالی پروژه از مهمترین ابعاد مدیریتی آن است. پیش از پذیرفتن پروژه بایستی تمامی جوانب را سنجید و تمام هزینه های ممکن را در نظر گرفت. تمامی هزینه ها از قبیل نرخ خدمات ، نرخ مواد اولیه ی احتمالی ، هزینه آب و برق و گاز و تلفن ، هزینه ایاب و ذهاب های احتمالی ، مالیات و… را به عنوان “نقطه ی سر به سر” پروژه در نظر گرفته و سپس مبلغی که خود صلاح می دانید را به عنوان سود پروژه که به نوعی همان مبلغ زمان مصرفی شماست در نظر بگیرید. نکته مهم در این بخش این است که عموما با خیلی پایین در نظر گرفتن مبلغ، اعتبار کاری خود را نزد مشتری پایین میبرید.
و نکته پایانی اینکه در نظر داشته باشید گاهی این تبصره وجود دارد که شما بخاطر نیاز شدید به مبلغ پروژه یا سنگینتر کردن رزومه کاری زیاد سخت نگیرید و به اصطلاح با آن کنار بیاید.

نکات یاد شده

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply