BIM برای مبتدیان؛ BIM چیست و چرا آینده از آن BIM است؟

BIM برای مبتدیان؛ BIM چیست و چرا آینده از آن BIM است؟

 

قبل از هرچیزی خدمتتان عارضم که BIM درباره عکاسی نیست!

 

۱٫ مقدمه: مدل سازی اطلاعات ساختمان – Building Information Modelling

در صنعت ساخت و ساز ، BIM فرایند تحویل و بهره برداری از طراحی های ساخته شده با استفاده از اطلاعات دیجیتالی ساختار یافته است که همه دست اندرکاران پروژه به آنها دسترسی دارند.

طبق تعریفی که در استاندارد BIM ایالات متحده آمریکا ارائه شده، BIM عبارت است از:

مدل سازی اطلاعات ساختمان عبارت است از نمایش دیجیتالی ویژگی های فیزیکی و عملکردی یک مرکز، که یک منبع دانش مشترک برای کسب اطلاعات در مورد آن ایجاد  میکند و یک بستر قابل اعتماد برای تصمیم گیری در طول چرخه عمر یک پروژه، از ابتدای طراحی های اولیه  تا بازسازی و نهایتا تخریب آن تشکیل میدهد.

توجه داشته باشید که در این تعریف به نمایش و ارائه دیجیتال، به اشتراک گذاری دانش، قابلیت اطمینان، تصمیم گیری و چرخه عمر اشاره دارد. به یاد داشته باشید که این موضوع چیزی بیش از یک مدل گرافیکی سه بعدی است. بی آی ام در مورد کلیه اطلاعاتی است که در اطراف چرخه عمر دارایی وجود دارد.

این سیستم بیشتر یک روش کار است، تا این که تنها یک شیء فیزیکی یا یک محصول باشد.

برای کار با این روش – که اغلب به آن “کار در یک محیط BIM” گفته می شود – به همه طرفین نیاز دارد تا اطلاعاتی را که  ایجاد می کنند در یک فضای آنلاین قابل دسترسی به نام یک محیط داده مشترک یا CDE (common data environment) به اشتراک بگذارند. به این ترتیب هر کسی که نیاز به دسترسی به اطلاعات داشته باشد می تواند از آن استفاده کند. این مجموعه از داده ها به عنوان “مدل اطلاعاتی” شناخته شده اند. از مدلهای اطلاعاتی می توان برای اطلاع از کلیه مراحل چرخه عمر دارایی ساخته شده استفاده كرد. از زمان شروع تا  هنگام فاز عملیاتی پروژه و حتی برای بازسازی و بهسازی.

 

۲٫ “مدل BIM” چیست؟

نقش شما در پروژه ساخت هر چه باشد، احتمالا اصطلاح “مدل BIM” را شنیده باشید. اما وقتی از این اصطلاح استفاده می شود، واقعاً منظور چیست؟

در فیلمی که اینچا قرار داده شده، توضیح داده می شود که یک مدل “BIM” و همچنین اصول اولیه مدل سازی اطلاعات ساختمان چیست. خواهید آموخت که چگونه تیم های پروژه اطلاعات ساختاری را در یک محیط داده مشترک به اشتراک می گذارند و تفاوت بین “مدل های سه بعدی” استفاده شده توسط طراحان و “مدل های اطلاعاتی” که فرآیند BIM ایجاد می کند چیست.

(پ.ن: به زودی این فیلم به صورت زیرنویس قرارداده می شود)

 

 

https://www.theb1m.com/video/where-do-i-start-with-bim

https://www.theb1m.com/BIM-For-Beginners

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply