تفاوت Saturation و Vibrance چیست؟

تفاوت Saturation و Vibrance چیست؟
چند سال پیش، اگر شما می خواستین رنگ های اشباع شده بیشتر در مناظر خود و یا هر نوع دیگر از عکاسی داشته باشید، یک نوار کشویی saturation در فتوشاپ برای اعمال اشباع وجود داشت (و داره هنوز). این ترفند یکی از مفید ترین ترفندها به خصوص برای عکاسان مبتدی برای یادگیری بود و به نظر می رسید که همه چیز رو تغییر می ده. شما با یک خورشید و منظره ساکت و آرام شروع می کنید و با یک چشم انداز باشکوه کار را به پایان می برید. حالا سوال این هست که تفاوت Saturation و Vibrance چیست؟
قبلا تنها چیزی که داشتیم، اشباع (و تا حدی منحنی تن رنگ) بود، اما اکنون گزینه دیگری داریم. و در ابتدا یک مقداری گیج کننده است. این ابزار Vibrance نامیده می شود. در نگاه اول کارایی مشابه دارند. پس تفاوت کجاست؟ برای چشم هایی که تمرین نداشته باشند، تفاوت بین لغزنده های Vibrance و Saturation بلافاصله آشکار نمیشه.
 
 
تفاوت Saturation و Vibrance

تصویر اصلی بدون Saturation و یا Vibrance

 

Saturation چیست؟

saturation اشباع یکنواختی است که از شدت تمام رنگها در خود برخوردار است، صرف نظر از اینکه اون نقطه از عکس چقدر اشباع رنگ داره، شروع میکنه به بالا بردن اشباع رنگ و بعضاً باعث زردی یا قرمزی بی رویه در عکس میشه. چیزی شبیه به Exposure ، اما در رنگها. که هم از ابزار Hue/Saturation در adjustment قابل تغییر هست، و هم در camera raw یا لایتروم. اما نکته جالب اینجاست که نتیجه هاشون یکجور نیست! مورد دوم هوشمند تره.
 
Saturation at full

Saturation کامل

 

Vibrance چیست؟

Vibrance ابزاری هوشمند است که هوشمندانه میزان شدت رنگ های کم اشباع تر را افزایش می دهد و روی رنگ های اشباع شده تاثیری نمیگذارد. چیزی مانند highlights و shadows، اما برای رنگ ها. Vibrance همچنین مانع از بد شدن رنگهای پوست که بیش از حد اشباع شده و غیر طبیعی باشند میشه. که خب خیلی طبیعی تر به نظر میرسه.

 

Vibrance کامل

Vibrance کامل

 

حالا Saturation بی استفاده است؟

علی رغم تفاوت Saturation و Vibrance ، سچوریشن استفاده های فراوانی در خارج از بحث پردازش و پساتولید عکس داره، اما حتی با این وجود نیز برای ما ابزاری بی فایده نیست. saturation فقط یک ابزار است که نیاز به دیدی روشن و عدم زیاده روی داره. این لغزنده را زیاد تغییر ندهید، ابتدا به مقدار کم اون را امتحان کنید. همچنین،  استفاده از نوار کنترل های اشباع در نوار HSL در Lightroom، کنترل دقیق هر رنگ رو به شما میده، و این چیزی که می تونه برای مثال به منظور بهبود رنگ پوست مفید باشه. و در نهایت شما نمیتوانید تصویر سیاه و سفید را با گذاشتن Vibrance روی عدد -۱۰۰ انجام دهید. پس از گفتن همه این موارد، اگر فقط می خواهید رنگ های شدیدتری رو در تصاویر خود داشته باشید، احتمالا تنظیم Vibrance راه درست است. مورد استفاده صحیح saturation از نظر من استفاده موضعی و استفاده از ابزار Masking هست.

 

نتیجه گیری تفاوت Saturation و Vibrance

به طور خلاصه، Vibrance نوع هوشمندی از ابزار Saturation است که اشباع رنگ را در نفاط کم رنگ زیاد میکند و در نقاط پررنگ تغییری نمیدهد.

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply