آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn – بخش سوم: فوت های کوزه گری

آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn – بخش سوم: فوت های کوزه گری

این قسمت سوم از آموزش جامع تکنیک Dodge & Burn است. قسمت ۱ و قسمت ۲ رو حتما مرور کنید که در اون ما درباره اصول و قواعد و ابزار صحبت کردیم. امروز ما در نهایت میخوایم درباره وارد عمل بشیم و بصورت واقعی و عملی تکنیک داج و برن رو آموزش بدیم. فقط قبل از اون لازمه چند نکته مختصر اما کلیدی رو مرور کنیم.

 

ورای تکنیک ها

من حین آموزش تکنیک ها متوجه شدم که دانستن تکنیک – HOW-TO – هرگز موفقیت اجرای آن را تضمین نمی کند. در حقیقت، زمانی که تکنیک تنها چیزی باشه که ریتاچر اون رو بدونه و هیچ تصمیم جایگزینی براش نباشه نتیجه زیاد جالب نخواهد بود.

زمانی که Dodge & Burn میکنید، ابتدا باید بدونید که نتیجه ای که میخواید بهش برسید چی هست. شما باید بدونید که چه چیزی خوب و قابل باوره و چه چیزی نه، چرا که اغلب اشتباهات مرسوم، شامل چهره ها و یا قسمت هایی از بدنی هستند که بیش از حد پهن شده اند و سایه ها و برجستگی ها که به صورت تصادفی دستکاری می شوند و شکل صورت و بدن را تحریف و غیر واقعی می کند.

پیشنهاد من برای همه هنرجویان اینه: اینها حوزه هایی هستن که باید خودتون باهاش آشنا بشید تا بتوانید از Dodge & Burn در عکس های بیوتی، مد و پرتره استفاده کنید:

 

۱٫ آناتومی انسان: کتاب های زیادی در مورد آناتومی انسان برای هنرمندان وجود دارد (عمدتا برای نقاشان و مجسمه سازان هستند، ولی برای ریتاچر ها هم مفید هستند)

۲٫ توزیع نور (فیزیک نور): درک نحوه پخش نور بر روی بسترها (برای عکاسی زیبایی، مد و عکاسی پرتره: بر روی چهره ها و قسمت های بدن)، درک کیفیت نور سخت و نرم در عکاسی و آگاهی از روند نوردهی در سبک عکاسی ای که شما بهش علاقه مند هستید.

۳٫ درک مبانی رندر نور و سایه در هنرهای تجسمی: با این دانش شما می تونید با استفاده از استراتژیک جدید و یا جایگزین برجسته های موجود و سایه ها، بتوانید فرم ها را با موفقیت به درستی اصلاح کنید. شما همچنین به این دانش در ارتباط با آناتومی انسان نیاز دارید.

۴٫ آشنایی با نحوه میک آپی که توسط آرایشگران و میک آپ آرتیست ها انجام میشه هم خیلی مهمه.

۵٫ درک روند فعلی عکاسی زیبایی و مد، و خلاصه چیزی که رو بورسه. این نکته تو مرحله انتخاب تصویر برای رتوش بسیار مهمه.

 

مواردی که گفتم متاسفانه تو یک مقاله نمیگنجه و شاید باید یک دوره یک ساله ی ریتاچ رو براشون بگذرونید. :دی

همچنین، حتی زمانی که این مسائل رو براتون به بهترین نحو توضیح بدن باز کافی نیست. باید کامل درکش کنید و جزوی از ذهنتون بشه. این دیدگاه شما، سلیقه شما و حتی تنظیمات رنگ شخصی شماست که بر روتوش شما تاثیر می گذاره.

بنابراین، برای شروع کار بر روی بهبود سلیقه بصری خود، شروع کنید به مشاهده تصاویر بیشتر توسط حرفه ای های برتر در صنعت ریتاچ، نگاه کردن به نقاشی ها، تماشای آموزش های آرایش، مجلات زیبایی و مد که کمتر تو ایران داریم، ایجاد Pinboard برای انواع مختلف تصاویری که بهشون علاقه دارید.

دوباره تأكید می كنم: مهمترین کار اینه که عکس های خوب از عکاس ها و برند های حرفه ای رو بطور منظم و دائم نگاه كنید.

برای مثال: من چند بورد تو Pinterest ساختم برای عکاسی بیوتی استودیویی، ایده های آرایش، ایده های عکاسی مدل مو، تصاویر بیوتی در تبلیغات جواهرات و غیره و سبک های دیگه که خودم کار میکنم. مدام مرورشون میکنم و عکسهای الهام بخش جدید بهشون اضافه میکنم.

نکته مهم: صرفا بلد بودن تکنیک داج و برن عکس های شما رو بهتر نمیکنه. بهبود دید شما، استایل و سلیقه شما در عکاسی، تنظیمات تن صحیح پوست(skin tone )، درک اونچیزی که خوب به نظر می رسه به همراه تمرین تکنیک ها چیزیه که میتونه سطح کار شما رو ارتقاء بده.

 

تکنیک Dodge & Burn

خب حالا برسیم به اصل مبحث یعنی چیدمان تکنیک داج و برن.

راه های مختلفی وجود داره که فلسفه همگی تیره کردن پیکسل ها برای Burn و روشن کردن اونها برای dodge هستش. من اینجا نمیخوام تمام روش های انجام این کار رو آموزش بدم. من فقط بهترین چیزی که بهش رسیدم رو توضیح میدم و مطمئنا اگر همه رو امتحان کنید شمام به همین نتیجه می رسید.

 

داج و برن کلی و جزئی ( Local & Global D&B )

تو این روش ما در دو سطح داج و برن میکنیم. یکی جزئی – local ( یعنی در حد پیکسل پیکسل و خیلی ریز) و دیگری کلی – Global ( از نمای دورتر و کارهای مثل کانتور)

بوسیله داج و برن لوکال ما نقص های پوست رو برطرف میکنیم و سطحی صاف تر ایجاد میکنیم. برای اینکار باید خیلی زوم کنیم ( مثلا ۱۰۰ یا ۲۰۰% )

و بوسیله داج و برن گلوبال ما به عکس و اجزاء بُعد میدیم و مثل چیزی که تو بحث تئوری تو بخش اول گفتیم کمی پستی و بلندی ایجاد میکنیم.

 

چند نمونه از قبل و بعد عملیات داج و برن به صورت GIF با هم ببینیم:

 

داج و برن جزئی و لوکال - Local D&B

داج و برن جزئی و لوکال – Local D&B

 

 

داج و برن کلی و گلوبال- Global D&B

داج و برن کلی و گلوبال- Global D&B

یک مثال رنگی دیگه که البته liquify هم صورت گرفته:

آموزش Dodge & Burn

آموزش Dodge & Burn

تفاوت مفهومی بین دو سطح داج و برن [جزئی در مقابل D & B کلی] واضح است. البته قابل ذکر هست که این دو از لحاظ فنی هم در شیوه های استفاده از براش ها تفاوت دارند.

داج و برن جزئی یا لوکال به طور معمول در حد نقاط و خطوط استفاده میشه، در حالی که D&B گلوبال در حد یه ناحیه بزرگ و نرم تر صورت میگیره. مثال:

 

تفاوت دو سطح D&B در اجرا به روایت تصویر

تفاوت دو سطح D&B در اجرا به روایت تصویر

 

حالا که فرق هاشون رو فهمیدیم بریم سراغ اجرای تکنیک داج و برن در فوتوشاپ.

 

تنظیمات عمومی: Curves

مراحلی که توضیح میدم هم میتونن برای داج و برن لوکال و هم گلوبال استفاده بشن. من خودم از این مراحل یک اکشن ساختم و گروه بندی کردم تا هربار لازم نباشه لایه ها رو بسازم. حالا مراحل:

۱٫ کاری که باید بکنید این هست که اول ایرادات واضح پوست رو با ابزارهای خاص خودش  (از قبیل ابزار تمبر Clone Stamp، Healing Brush، Spot Healing Brush، و غیره) و ترجیحا به روش Frequency Sepration  (آموزش به زودی) اصلاح کنید. حالا دو لایه تنظیم منحنی (Curves) رو در بالای لایه PSD خود اضافه کنید.

۲٫ منحنی رو مقدار کمی بالا بکشید، این لایه را “Dodge” نامگذاری کنید و رنگ ماسک لایه را به سیاه تبدیل کنید. (Command (CTRL) + I)

۳٫ منحنی رو مقدار کمی پایین بکشید، این لایه را “Burn” نامگذاری کنید و رنگ ماسک لایه را به سیاه تبدیل کنید.

مطابق شکل:

 

 

dodge-and-burn-setup

dodge and burn setup

 

نباید منحنی ها رو خیلی بالا پایین کنید چون نمیخوایم تغییرات خیلی تو چشم بیاد. opacity یا flow براش خودتون رو روی ۳% تا ۵% بگذارید. هرچی کمتر باشه سرعت کار کمتره ولی خب کیفیت بهتر.خب این تنظیمات داج و برن ما بود.

نکته مهم: من خودم یک لایه hue/saturation هم به هرکدوم از لایه های Dodge و Burn الصاق (alt+ctl+G) میکنم تا رنگ ها تو این فرآیند خراب نشن. وقتی داج میکنید پیکسل ها کم رنگ و با برن پررنگ تر میشن.

حالا دیگه باید با تجربه و علم خودتون کار داج و برن رو انجام بدید.

یکی از چالش های اصلی که ریتاچر ها با اون سر و کار دارن اینه که دیدن اینکه کجا نیاز به داج یا برن دارن سخت هست چون چشم هر آدمی عادت میکنه به تصویر.

اما نگران نباشید، راهی برای کمک به چشمان ما برای این کار وجود داره.

 

لایه کمکی برای Dodge & Burn

اطلاعات اولیه درباره سیستم شبکیه چشم انسان رو میتونید در صفحه ویکیپدیا بخونید. Wikipedia

بصورت خلاصه در همین حد بدونید که با توجه به کیفیت گیرنده های شبکیه چشم ما، ما می تونیم مقادیر روشنایی را در حالت سیاه و سفید بسیار بهتر درک کنیم.

بنابراین، اگر بخوایم درست تر حفره ها و روشنی های تصویر رو ببینیم باید از دید سیاه سفید به عکس نگاه کنیم.

حالا میتونید یا یک لایه Black & White از قسمت adjustments به لایه هاتون اضافه کنید. تفاوت رو در GIF زیر ببینید:

 

همیشه لایه هاتون رو خاموش و روشن کنید تا تغییرات رو ببینید و حواستون باشه زیاده روی نکنید. فرق یک روتوش خوب و بد اینجاست که بدونید چه زمانی دست از روتوش بکشید.

خب اینم از آموزش جامع تکنیک داج و برن که مدت زیادی نوشتنش طول کشید. امیدوارم براتون مفید باشه. در ضمن به زودی آموزش Frequency Sepration رو هم مینویسم.

میتونید این مطالب رو با دوست هاتون یا شبکه های اجتماعی به اشتراک بزارید. و همچنین به پیج اینستاگرام من سر بزنید و من و کارهام رو دنبال کنید.

بنظرتون کم کم ویدئو هم وارد آموزش ها بکنم؟ نظرتون رو برام بنویسید.
نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply