همه چیز درباره وایت بالانس: اتوماتیک یا منوال؟ کدام برای من بهتر است؟

همه چیز درباره وایت بالانس: اتوماتیک یا منوال؟ کدام برای من بهتر است؟

وایت بالانس (white balance) دقیقا چیست و چرا برای عکاسی دیجیتال اینقدر مهم است؟ پاسخ این است که نور (پایه و اساس عکاسی) در زمانهای مختلف روز دمای رنگ متغیری دارد. چشمان شما نسبت به دوربین دیجیتال در پردازش رنگ بسیار بهتر است. بنابراین یک جسم سفید در هر شرایطی برای شما سفید به نظر می رسد. تنظیم وایت بالانس فرایندی است که دوربین از آن برای از بین بردن پرتو های رنگی تولید شده توسط درجه حرارت های رنگی (color temperature) مختلف استفاده می کند و به دوربین شما کمک می کند هنگام برخورد با رنگ سفید ،همان چیزی را ثبت کند که به صورت نرمال چشم ما ثبت میکند.

هر دوربین به طور استاندارد بر روی AWB (Auto Whitebalance) تنظیم شده است. AWB از ۱۸٪ خاکستری به عنوان مرجع برای تصحیح هر رنگ در تصویر استفاده می کند. اما متعادل سازی اتوماتیک، یک الگوریتم گنگ است که نمی تواند یک منظره را به خودی خود تفسیر کند. پس شاید بهتر باشد به جای اینکه به دوربین تکیه کنید، وایت بالانس را خودتان تنظیم کنید.

در عکاسی آنالوگ ، شما حق انتخاب بین فیلم daylight یا فیلم نور مصنوعی و چند مورد دیگر دارید. و وقتی انتخاب خود را انجام دادید مجبورید تمام تصاویر باقی مانده را با همان رنگ ها ادامه دهید. با ورود عکاسی دیجیتال تغییرات زیادی ایجاد شد. اکنون امکان تصحیح وایت بالانس برای هر عکس وجود دارد. با انتخاب وایت بالانس دوربین مناظر را می خواند و در صورت لزوم هرگونه انحراف رنگ را تا حد امکان تنظیم می کند.

تنظیمات وایت بالانس

تنظیمات وایت بالانس

 

وایت بالانس اتوماتیک برای اکثر تصاویر در شرایط عادی یا استاندارد معمولی کار می کند و تنظیمات اتوماتیک برای اکثر افراد مناسب است. اما وقتی ثبت رنگ صحیح بسیار مهم است، خیلی بهتر است که تنظیم دستی وایت بالانس را انتخاب کنید. از عکاسی تبلیغاتی گرفته. تا عکاسی عروسی و منظره.

(AWB) به دوربین شما کمک می کند تا دوربین شما بهترین گزینه را “حدس بزند” یا نزدیکترین چیزی را که ممکن است چشم شما ببیند انتخاب کنید. بسیاری اوقات وقتی در محیط باز با نورپردازی طبیعی کار می کنید و نه در موقعیت های پیچیده تر نورپردازی بهتر است از AWB استفاده کنید.

 

وحید موذنی

 

یک عکاس منظره اغلب در طول روز ، غروب خورشید و گرگ و میش با موقعیتهای مختلف نور و تغییر رنگ محیط روبرو می شود. گاهی اوقات نور می تواند واقعا جادویی باشد، یک آسمان قرمز یا رنگ های زیبا که در آب منعکس می شود. اگر دوربین شما به حالت AWB تنظیم شده باشد ، سیستم ممکن است سعی کند این رنگ های شدید را با چیزی خنثی تر اصلاح کند.

 

 

هنگام استفاده از وایت بالانس (منوال) ثابت، در کل یک سری عکس با تعادل رنگی ثابت را کسب می کنید. تغییرات در رنگ های محیط روی صفحه نمایش دوربین نیز کاملاً واضح تر قابل مشاهده خواهد بود زیرا هیچ سیستمی فرآیند اضافه ای روی آن انجام نمیدهد. معمولا استفاده از تنظیم daylight ، تقریباً ۵۲۰۰K، نور روز را تقلید می کند.

برای اینکه بفهمیم تفاوت بین AWB با یک نور Daylight چیست، در یک صبح صحنه های مختلفی ثبت شد و از هر صحنه دو عکس گرفته شد، یک با تراز سفیدی تنظیم شده به صورت خودکار و دیگری نور روز یا همان Daylight. در واقع ، این تصاویر هیچگونه پردازش و ادیتی ندارندو مستقیم از دوربین در آمده است.

 

 

من می دانم برخی از شما ممکن است فکر کنید هنگامی که با فرمت RAW عکاسی می کنید، می توانید وایت بالانس (یا color balance) را در پردازش بعد از آن ، بدون هیچ گونه تخریب و یا از بین رفتن کیفیت تغییر دهید. و البته این حرف درست است، این تنظیم دوربین بدون هیچ مشکلی قابل تغییر است. من خودم هم با فرمت RAW  عکاسی می کنم. با این وجود، من دوست ندارم دوربین من برای هر تصویری که ثبت می کند ، خودش وایت بالانس را محاسبه کند. می خواهم خودم کنترل داشته باشم.

من فهمیدم که وقتی تفاوت رنگ بین تصاویر وجود ندارد، قضاوت عکسها روی صفحه LCD دوربین بسیار ساده تر است. AWB بسته به نوع  قاب و رنگهای موجود، دمای رنگ متفاوت (حتی جزئی) برای هر تصویر رنگ های متفاوتی محاسبه و تعیین می کند.

حتی مهمتر از آن، تفاوت در تنظیمات وایت بالانس را در مرحله post production گیج کننده است. وقتی که من نیاز به تصحیح کلیه تصاویر در دمای رنگ یکسان دارم  یک مرحله دیگر طول می کشد تا مقایسه و روند انتخاب آسانتر شود. و اگر فکر می کنید یک تصویر بعد از همه این مراحل به تنظیم دقیق تری نیاز دارد، این امکان در اختیار شما است. البته این یکی از نقاط قوت عکاسی با RAW است. اما من ترجیح می دهم انتخاب عکس هایم را از با یک وایت بالانس ثابت در طول سری عکس هایی که دارم انجام بدهم. و فکر می کنم تنظیم تراز سفیدی daylight بهترین تنظیم “خنثی” موجود است.

این منظق همچنین برای عکاسانی که در شرایطی که وضعیت نور تغییر زیادی نمی کند و در مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی عکس می گیرند هم کار می کند. مثلا یکروز عکاسی ودینگ یا همان عروسی یک نمونه عالی است؛ هر تصویر (به صورت پیشفرض) باید از همان تنظیم رنگ بقیه عکس ها برخوردار باشد. بنابراین چرا از وایت بالانس ثابت استفاده نکنیم؟ این امر از تصحیح ناخواسته رنگ ها توسط سیستم AWB جلوگیری می کند و باعث می شود پردازش سری های بزرگ تصاویر بسیار سریعتر انجام شود.

 

 

تغییر رنگ ها گیج کننده است، بنابراین اکنون من از گزینه Daylight استفاده می کنم. با این وجود ، در صورت لزوم تنظیم وایت بالانس را تغییر می دهم. برای عکاسی در شب ، بسته به میزان منابع نور مصنوعی اطراف ، یا اگر مهتاب وجود داشته باشد ، از تنظیمات ۳۴۰۰K یا ۴۰۰۰K استفاده می کنم. و دمای رنگ ۲۷۰۰K نیز برای عکاسی در فضای داخلی هنگامی که لامپ ها منبع اصلی نور هستند مناسب است. اما وقتی دوباره به بیرون از خانه می روم ، آن را به daylight تغییر می دهم. اگر فراموش کنم که دوباره آن را تغییر دهم، روی LCD قابل مشاهده خواهد بود و از آنجا که من به صورت خام عکاسی می کنم اصلاح آن آسان است.

توضیحات بیشتر درباره انواع preset های وایت بالانس را میتوانید اینجا بخوانید.

 

white balance 4000K (Canon EOS 5D IV + EF16-35L @ 16mm | ISO1600 | f/5,6 | 30sec)

همچنین می خواهم هشدار بدهم که چگونه AWB می تواند مخرب باشد. AWB در دوربین می تواند کاملاً خوب باشد ، به خصوص که دوربین های مدرن دارای الگوریتم پیچیده ای هستند که می توانند مناظر را “بخوانند” و پیش بینی کنند. اما ابزار وایت بالانس اتوماتیک در Lightroom روش کاملاً متفاوتی برای خواندن تصویر دارد. بنابراین فکر نکنید که می توانید بین وایت بالانس در دوربین و لایت روم به راحتی چند کلیک جابجا شوید، همانطور که در مثال زیر مشاهده می شود.

 

نتیجه گیری

Auto White Balance هنگامی که شما مطمئن نیستید که چه وایت بالانسی برای صحنه شما مناسب است تنظیم مفیدی است. اگر در RAW عکاسی کنید، می توانید بعد از اینکه White Balance مناسب خود را پیدا کردید به راحتی تغییر ایجاد کنید تا بهترین گزینه را پیدا کنید.

اگر می خواهید کنترل بیشتری بر نتایج خود داشته باشید، یکی از ایستگاه های از preset های دوربین را انتخاب کنید که قبلاً متناسب با شرایط خاص طراحی شده، و یا preset خود را ایجاد کنید. تنظیم درست وایت بالانس، آن مرحله اضافی پردازش عکس به عکس را از بین می برد و نتایج پایدارتری به شما می دهد.

نظر شما درباره مطلب:
وحید موذنی

من وحید موذنی هستم و اینجا وبلاگ آموزشی من هست. من اینجا سعی میکنم هر تکنیک و نکته ای که بلدم و برای پیشرفت کار لازم هست رو آموزش بدم و امیدوارم مطالب براتون مفید باشه. اگر سوال یا نظری دارید میتونید تو بخش نظرات برام بنویسید و یا از طریق صفحه تماس با من در ارتباط باشید.

Related Posts
Leave a reply